Як тільки людина винайшла двері, їй тут же знадобився надійний замок, щоб захистити своє житло від небажаних вторгнень. З тих пір пройшло багато часу і замки стали не тільки невіддільною частиною нашого життя, а й перетворилися на справжній витвір мистецтва.
Кодові, багаторівневі, цифрові та, навіть, електронні – замки бувають різних типів, форм і розмірів. А деякі з них й самі на себе не схожі. Подивімося на незвичайні екземпляри цих дверних сторожів.
Здавалося б, відбитки пальців давно вже використовуються в безлічі галузей: від автомобілів до смартфонів. Звичайно, існують і замки, що «зчитують» їх. Але японська компанія Hitachi пішла далі: для того щоб відкрити замок їх виробництва, власнику квартири доведеться «вбити» в пам’ять пристрою малюнок вен на пальцях. Цікаво, що за рівнем захисту вени не надійніше відбитків пальців, зате звучить набагато крутіше, чи не так?
Цей замок кілька років тому винайшов американець Стів Хофер з самого Лас-Вегаса. Принцип його роботи простий: для того, щоб відкрити двері, вам не потрібен ключ, досить знати секретний стук і відстукати його по самих дверях. За роботу замка відповідає спеціальний датчик, який «ловитиме» стукіт по дверях, і мікросхема, яку можна запрограмувати на той чи інший умовний сигнал. Запам’ятовує пристрій до 20 «мелодій».
За словами Стіва, його розробка – не більше ніж іграшка, яка навряд чи з’явиться на ринку.
Наступний замок існує, на жаль, тільки в розумі дизайнера, який його намалював. Втім, нічого надскладного в цьому концепті немає і цілком можна сподіватися, що такий незвичайний вид зовсім скоро стане реальністю.
Сам замок складається з двох частин: перша у вигляді спеціального 3D-сканера вмонтована в ручку і, власне, замикає двері. Друга частина – це ключ у формі звичайного персня. В кільце вмонтований спеціальний кристал, виточений в довільній формі. Щоб відкрити двері, вам треба піднести палець з кільцем до ручки-сканера, яка «вираховує» розташування граней вашого кристала. Якщо межі збігаються, то двері відкриваються.
У такого замка є один величезний плюс: відтворити або скопіювати кристал практично неможливо, навіть якщо саме кільце надовго потрапить в руки до потенційного грабіжника. Але тут же криється і мінус: якщо ви випадково упустите кільце і хоча б подряпаєте кристал, додому вам не потрапити ніколи.
Цей замок, придуманий в Студії Артемія Лебедєва, можна використовувати як тренажер терпіння і посидючості. Причому, не тільки володарю замка, але і його гостям, що очікують за дверима. Все дуже просто: проходите ланцюжком лабіринт і двері відкриваються. Причому, шахраювати у вас не вийде. У лабіринту тільки один вихід, так що тут все серйозно.
Смикати ланцюжок і намагатися зламати ненависний замок марно: вся конструкція виконана з титану і витримує пристойні навантаження: це все-таки замок, і йому належить бути надійним.
Якщо у вас є кішка або собака, яку ви відпускаєте на самостійну прогулянку, то ви, напевно, замислювалися про те, щоб зробити йому окремі дверцята, куди він міг би проникати без вашої допомоги. А можливо, у вас такі вже є. У будь-якому випадку, вам не хотілося б, щоб цими дверцятами користувалися сторонні тварини: кому сподобається по приходу додому виявити в передпокої пару-трійку незнайомих собак або кішок!
Спеціально для вас компанія Flo Control розробила розумні міні-двері й розумний замок до неї з використанням технології розпізнавання осіб, а точніше морд. Суть пристрою проста: ви даєте замку зробити кілька фотографій вашого вихованця, «запам’ятати», як він виглядає, а потім замикаєте двері.
Наступного разу, коли кішка або собака спробують потрапити в будинок, датчик ще раз сфотографує тварину, порівняє «свіжий» знімок з наявними в пам’яті, і запустить тварину в будинок.
Примітно, що такий замок охороняє вашу квартиру не тільки від інших тварин, але і від будь-якого сміття, який з собою може прихопити ваш улюбленець. Наприклад, кішку з мишкою в зубах замок не пропустить.
Відмички з’явилися рівно тоді ж, коли й самі замки. І розвивалися вони паралельно: на кожен замок з часом знаходилася своя хитра відмичка. А деякі умільці навіть навчилися виготовляти універсальні інструменти для злому відразу декількох типів замків.
Але, здається, цей умілець з Китаю зумів винайти такий замок, який не під силу ні одній з найбільш хитрих відмичок. Річ у тім, що у цього замка дуже незвичайний ключ: це не просто шматок металу, а цілий «живий ланцюжок», який немовби «втікає» в замок, відкриваючи його.
Всередині замка запірний механізм виконаний у формі синусоїди, так що ключ, схожий на металеву змійку, акуратно вповзає в середину. Єдиним недоліком такого замка є абсолютна неможливість створити копію для ключа. Звучить ніби безпечно, але мати тільки один ключ на всю сім’ю – ідея не дуже практична.
Цей пристрій буде надзвичайно корисним для людей похилого віку або дітей. Та й взагалі для тих, хто боїться, наприклад, ненароком послизнутися у ванній і лежати там без можливості покликати на допомогу.
Головною особливістю цього замка є його сигнальна функція, що складається з двох частин. У першій частині ви програмуєте в пам’ять замка номер телефону на який, якщо щось трапиться, надійде екстрений виклик. У другій – виставляєте кожен раз орієнтовний час вашого перебування у ванній. По закінченню цього часу двері автоматично відкриються. Якщо ж ви, наприклад, втратите свідомість від занадто гарячої води, і не опам’ятаєтеся протягом зазначеного часу, замок почне дуже голосно пищати, паралельно набираючи «забитий» вами номер. Передбачається, що гучні звуки здатні якщо і не привести вас до тями, то точно дати родичам знати, що з вами щось не те. Головне не засніть у ванній і завжди розраховуйте час миття з запасом: а то зайвий раз налякаєте своїх близьких.