Цікаве про замки: історія створення

Дверний замок, як і ключ, розглядається як річ необхідна, призначена для захисту приміщень від сторонніх. Проте були часи, коли замкова конструкція швидше слугувала оздобленням, аніж системою захисту. Сьогодні ми розкажемо цікаве про дверні замки та історію їх створення. 

Перші механічні замки

Перші механічні замки виготовлялися з дерева. Згідно з письмовими джерелами, ними користувалися в Єгипті близько 4000 років тому. Такі замки встановлювалися на одвірок у вертикальному положенні, а всередині них знаходилися рухливі штирі, які опускалися в отвір в засуві і, таким чином, закривали двері. Відрити замок можна було тільки при використанні дерев’яного ключа з зубцями, який піднімав штирі, звільняючи засув. Ця технологія замикання дверей послужила прототипом сучасних штифтових замків.

Трохи про історію замків

Винахід замків і ключів відноситься до часу, що передувало Різдву Христовому. Згадка про них часто зустрічається в Старому Завіті й різноманітних міфах. Тодішні замки були виконані з дерева і відрізнялися примітивною конструкцією. Саме вони послужили прототипом для виготовлення сучасних штифтових замків. Найкращих віртуозів замкових справ запрошували майструвати замки для королівських дворів, європейських соборів і церков. Замки того часу відрізнялися складним, вишуканим і дуже докладним орнаментом, який часто відбивав релігійні сюжети.

Перші металеві замки

Перші суцільно металеві замки виготовили англійські ремісники десь в 870-900 рр. Це були звичайні залізні засуви з виступами навколо замкової щілини. Використовувати нерухомі виступи в замках першими стали римляни. А робили їх для того, щоб «не підійшов» чужий ключ. Система виступів понад тисячу років застосовувалася як основний замковий механізм. На виступах зображувалися візерунки та насічки.

Замки зі сходу

В Європі і на Далекому Сході було виявлено безліч висячих залізних і мідних замків. Таку популярність вони отримали завдяки своїй портативності. Відкривалися ці замки за допомогою ключів, які поверталися, вкручувались і натискалися. Замок з натискним ключем мав дуже просту конструкцію: в замикаючої позиції засув утримувався за допомогою виступаючої пружини. Для відкриття замка пружину потрібно було притиснути або розпрямити ключем. Такі навісні замки на Сході використовуються і до цього дня. Візерунок на замку відбивав традиції країни.

Секретні замки

Винахідниками перших секретних замків є майстри сходу. Такі замки мали певну кількість кілець, які, зіставивши особливим чином, відмикали замок. Складальні конструкції мали схожий принцип роботи. Відкрити їх можна було тільки знаючи певне слово або набір цифр. Один з таких замків «Еврика» замикав головний сейф США. Число цифр і букв на ньому давало можливість набору 1 073 741 824 комбінацій. Тому, відкрити його було не реально.

Висячі замки

З часу стародавніх римлян, греків, єгиптян і китайців до наших днів дійшли висячі замки. Передбачається, що вони вперше використовувалися як замки, щоб захищати товар на торгових шляхах від нападів розбійників. Вони виготовлялися усіляких розмірів, від маленьких до величезних, і у формі різних геометричних фігур, а також тварин, риб, птахів. Відчинити висячий замок можна було за використання ключів, які поверталися, вкручувались, витягувалися і натискалися. Для гарантії більш надійного захисту використовувалися замки із застосуванням букв – кодові замки, відкрити які можна було лише при наборі певної комбінації.

Одним із різновидів був російський висячий замок. Виготовлялися вони зазвичай з бронзи, міді, заліза і мали досить грубу конструкцію. Попри це внутрішні механізми не відрізнялися особливою складністю, а тому легко піддавалися розтину. Масивний російський замок був викуваний в період царювання Миколи II. Зверху замка знаходилося велике кругле кільце, яке входило в замкову щілину для розблокування замикаючого механізму. Коли скобу ставили в позицію замикання, ключ потрібно було вийняти й вставити затичку, щоб створювалося враження, що замкової щілини немає.

Замки XIV-XV століть

З XIV-XV століття замкові механізми не зазнали практично ніяких удосконалень. Ремісники вдосконалювали свої навички роботи з залізом, придумували й виготовляли замки для шаф, скринь, дверей, які відрізнялися надзвичайною вишуканістю. Такі витончені замки не використовувалися для вхідних дверей, вони виготовлялися в одиничному екземплярі як зразок, який показував можливості майстра. Також вони виставлялися на загальний огляд, щоб можна було докладніше розглянути внутрішні складові, метод складання та декоративне оздоблення.

Німецькі замки

З XIV по XVII століття ремісники досягли відмінних результатів у виготовленні замків. Майстри замкових справ заслужили міжнародну славу, оскільки були кваліфікованими обробниками металів. Їм пропонували виготовляти механізми для всієї європейської знаті. Вони придумували химерні виступи та борідки для ключів і замків, різноманітні фігури. Їх роботи виділялися особливим орнаментом, який відповідав архітектурі замків і маєтків їх замовників. Але в самих механізмах практично не було змін. Безпека забезпечувалася потайними замковими щілинами, складними системами виступів і різноманітними секретами.

Ukrainian